Mimo, że w XXI wieku wszystkie informacje są dostępne w kilka sekund w internecie, książki wcale nie odeszły do lamusa. Uczucie trzymania w ręce zadrukowanych kartek papieru oprawionych w ładną okładkę jest nie do opisania. Dobra informacja jest taka, że na rynku nie brakuje ciekawych publikacji skierowanych również do miłośników whisky. Oto mój subiektywny przegląd książek o szkockiej i nie tylko.

“Wytłumacz mi whisky, czyli szkocka w pytaniach i odpowiedziach” Rajmunda Matuszkiewicza
Najnowsza (2024) publikacja Rajmunda Matuszkiewicza, którego chyba nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi whisky w Polsce. Wydana została przez M Publishing z pomocą Tomka Milera. Książka ta ma bardzo ciekawą formę, bo stanowi dialog eksperta z nowicjuszem, którego autor wprowadza w świat whisky szkockiej krok po kroku. Nie jest to jednak wbrew pozorom pozycja skierowana tylko do osób początkujących. Spodobać się powinna każdemu whiskopijcy, bo jest po prostu dobrze napisana. Stanowi dobry i dość niedrogi (około 100 zł) pomysł na prezent dla miłośnika alkoholi mocnych.
“Droga whisky” Rajmunda Matuszkiewicza
Kolejna książka Rajmunda Matuszkiewicza na liście. Ma ona jednak zupełnie inny charakter. Jest to podsumowanie ponad 20 lat podróży autora po Szkocji i różnych destylarniach. Nie ma chyba drugiej takiej pozycji na rynku. Do tej pory nie mamy jej w domu, ale podobno warto
“Whisk(e)y” - notes degustacyjny z kompendium wiedzy” Tomasza Milera
Kosztujący standardowo około 80 zł notes degustacyjny, który zawiera też podstawowe informacje o whisky i zasadach jej degustowania. Pozycja ta zbiera różne recenzje, ale my ją polecamy. Prezentuje się bardzo ładnie, a przy okazji pozwala mieć informacje o wypróbowanych whisky zgromadzone w jednym miejscu. Dlatego od razu kupiliśmy drugą, taką samą książkę - na zapas 🙂 To idealny prezent dla każdego whiskopijcy.
“Whisky amerykańska” Tomasza Milera
Najnowsza książka o whisky autorstwa Tomka Milera - tym razem wziął on na tapetę tematykę whisky amerykańskiej. Podobnie jak poprzednio jest to pozycja bardzo ładnie wydana i naprawdę obszerna. Czyta się ją doskonale, zwłaszcza gdy ktoś lubi trunki ze Stanów Zjednoczonych. Warto mieć ją w swojej kolekcji.

“1000 whisky, których warto spróbować” Dominica Roskrowa
Nie jest to książka polska, ale naprawdę warta przeczytania. W zasadzie to liczący prawie 1000 stron album o najlepszych, zdaniem autora, whisky na świecie. Nie należy więc tej publikacji traktować jako lektury do poduszki, ale powinna znaleźć się na półce u każdego whiskopijcy.
“Wielki atlas świata whisky” Dave’a Brooma
Kolejna zagraniczna, ale ciekawa pozycja na naszej liście. Książka jest pięknie wydana - opisuje około 150 destylarni. W środku nie brakuje efektownych ilustracji i estetycznych fotografii. To swego rodzaju atlas - dobry pomysł na prezent dla każdej osoby, która lubi whisky.
“Rum Compendium” Krzysztofa Piasecznego
Nie jest to wprawdzie książka o whisky, a o rumie. Musiała się jednak znaleźć na tej liście. Powodów jest kilka. Rum, także i w Polsce” cieszy się coraz większą popularnością. To trunek bardzo ciekawy, który naprawdę może zaskoczyć i warto poznać go nieco bliżej. Dodatkowo pozycja ta jest ciekawa i pięknie wydana. Każda książka ma okładkę z naturalnej skóry - każdy egzemplarz jest nieco inny, jedyny w swoim rodzaju. Stąd też cena 140 złotych, mimo że pozycja nie jest obszerna. W środku nie ma numerów stron - imituje to zapiski z dziennika pirackiego. Całość prezentuje się doskonale! Idealny pomysł na prezent.

Książka o whisky - czy zakup takiej literatury w ogóle ma sens?
Miłośnicy whisky i innych mocnych alkoholi są zazwyczaj otwarci na wiedzę i chętnie rozszerzają swoje wiadomości na temat tego typu trunków. Wprawdzie dzisiaj niemal wszystko znaleźć można w sieci, ale mimo to popularność tradycyjnych książek nie maleje. W końcu można je czytać w dowolnym miejscu, w towarzystwie ulubionego napoju :) Nie da się ukryć, że książka o whisky czy rumie to także doskonały prezent dla każdej osoby, która lubi takie trunki. Jeśli szukasz upominku na Dzień Ojca, rocznicę ślubu czy Mikołajki - dobrze trafiłeś/aś!